گزارش روز نخست سمپوزیوم بین المللی قنات بلده فردوس

نخستین سمپوزیوم بین المللی قنات بلده فردوس با شعار آب زیر بنای توسعه پایدار در تاریخ 22 و 23 خرداد ماه 1398 و با محوریت؛ قنات و گردشگری پایدار، ترویج فرهنگ بهره برداری صحیح از قنات، آینده نگری و آینده پژوهی قنات و خشکسالی، تغییر اقلیم، مدیریت مصرف در استان خراسان جنوبی شهرستان فردوس برگزار شد.

بخش نخست این سمپوزیوم بین المللی به سخنرانی جناب آقایان دکتر اسلام پناه (مدیر عامل محترم و عضو هیئت مدیره هلدینگ دانش بنیان لیدکو و رئیس سمپوزیوم بین المللی قنات بلده فردوس)، دکتر محمدرضا امیرحسنخانی (نماینده محترم و محبوب مردم شریف شهرستانهای فردوس ، طبس ، سرایان و بشرویه)، حجت الاسلام و المسلمین بابائی (نماینده محترم ولی فقیه در شهرستان فردوس)، مهندس کشاورز (معاون محترم امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی)، مهندس سرافرازی (مدیرکل محترم دفتر معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی)، دکتر داوری (استاد فرهیخته و ارجمند و هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد)، مهندس حسین پور (مدیرکل اداره کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور)، دکتر نجفی (معاون محترم پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند) اختصاص داشت.

در ابتدای بخش دوم خلاصه ای از مستند تالان به اکران در آمد و مهندس جمشیدی (مدیرعامل جمعیت ناجیان آب) و مهندس رمضانی (مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی) سخنرانی داشتند و در پنل ارائه مقالات، برگزیدگان داوری سمپوزیوم بین المللی قنات بلده فردوس به ارائه مقاله خود پرداختند.

دکتر اسلام پناه به عنوان رئیس سمپوزیوم، ضمن عرض سلام، خیرمقدم و احترام خدمت مسئولین محترم کشوری، لشگری و استانی، فرهیختگان، دانشجویان، کارشناسان و ذی نفعان قنات بلده فردوس جهت حضور در اولین سمپوزیوم بین المللی قنات بلده فردوس بیان داشتند که این سمپوزیوم با توجه به موقعیت استراتژیک آب های زیرزمینی در رونق تولید و توسعه پایدار،نتیجه تفکر، دانش و توجه ویژه هلدینگ دانش بنیان لیدکو با دو دهه فعالیت و سرمایه گذاری در حوزه فناوری های هایتک و نوآورانه به موضوع آب و منابع موجود در مناطق گرم و خشک و استفاده بهینه از منابع سنتی آب است.

ایشان فرمودند؛ سمپوزیوم بین المللی قنات بلده فردوس با معاضدت و حمایت بی دریغ نماینده فرهیخته منطقه جناب آقای دکتر امیرحسنخانی و با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دانشگاه جامع بیرجند در محورهای آینده نگری و آینده پژوهی قنات، ترویج فرهنگ بهره برداری صحیح و گردشگری پایدار قنات و با شعار ” آب زیربنای توسعه پایدار ” برگزار گردید تا فرصتی مغتنم برای ارتقاء علمی شرکت کنندگان و زمینه ساز فرهنگی برای عموم جامعه را  در حوزه آب فراهم آورد.

دکتر اسلام پناه اذعان داشتند که؛ مصرف آب در ایران بیش از آن که اقتصاد محور باشد، اشتغال محور است. امروزه اطمینان از تأمین آب کافی برای اهداف اقتصادی و اجتماعی کشور با تردیدهای بسیاری همراه بوده و با اصل 50 قانون اساسی در تناقض می باشد. تنها با آرمان گرایی نامتناسب در بهره برداری و بهره گیری از منابع آب آن هم به دلیل عدم توسعه متقارن و پایدار، مصرف بی رویه و بدون نگاه به آیندگان و بدتر از آن بدون توجه به مواردی که ایران را تهدید می نمایدذخایر استاتیک و استراتژیک آب به حداقل رسیده و شرایط بحرانی آشکار می گردد.

ایشان فرمودند؛ امروزه مدیریت منابع آب، استراتژیک بوده و نقش مهمی در فرآیند توسعه پایدار کشور مخصوصأ در زمینه هایی نظیر رشد اقتصادی، بهبود کیفیت بهداشت و سلامت جامعه، افزایش امنیت غذایی، توسعه پایدار، حفاظت از محیط زیست و تامین نیازهای پایه و اساسی انسان دارا می باشد. با بررسی حقایق ثبت شده در پیرامون اقتصاد مبتنی بر آب در ایران و جهان، از سویی می توان به عدم وجود تعادل در سطوح عرضه و تقاضا و از سوی دیگر احتساب کمتر از حد ارزش ذاتی این سرمنشا حیات پی برد که خود حکایت از هدر رفتن این منبع ارزشمند دارد.

ایشان با اشاره به اینکه ایران هزاران سال است که در استحصال، هدایت و بهره برداری هدفمند و مناسب از آب سابقه ی تجربی، علمی و عملی دارد، بیان داشتند که در حال حاضر بسیاری از ابتکارات و اختراعات حوزه آب به نام ایرانیان در دنیا به ثبت رسیده است که نمونه آشکار بی بدیل آن قنات است که توانسته لقب شاهکار ایرانی را به خود اختصاص دهد تا جایی که بعضی از صاحب نظران و علاقه مندان دانشگاهی،از آن به عنوان هشتمین عجایب دنیا یاد می کنند.

ایشان همچنین اشاره داشتند که هلدینگ دانش بنیان لیدکو با این سابقه ای که در حوزه علوم و فناوری های نوین و هایتک دارد و با درک و شناخت پتانسیل بالقوه منطقه در این استان حضور پیدا کرده تا بتوانند به عنوان ضلع سوم در اجرایی کردن طرح های دولت در شهرستان ها با توانمندی ها و زیرساخت هایی که دارد ایفای نقش مؤثری داشته باشد.

در آخر ایشان بیان داشتند که باید بپذیریم که دولت توانمندی اجرائی کردن طرح ها را ندارد و تنها باید آن را به بخش خصوصی توانمند واگذار نموده و از راه دور آن را مدیریت نماید نه اینکه خود وارد آن شود و همین امر می تواند سبب ساز این گردد که طرح های عملیاتی سطح شهرستان ابتر نگردیده و به بهترین نحو ممکن انجام گردد.

دیدگاهتان را بنویسید