شرکت های دانش بنیان

در  ۱۰ سال گذشته در ایران عزیزمان شاهد رشد چشمگیر فناوری های نوظهور بودیم. در این میان دسته ای از شرکت ها که اهمیت نوآوری را دریافته بودند با ساخت و توسعه محصولات و خدمات دانش بنیان به ارائه کالاها و خدماتی پرداختند که وجه مشترک همه آنها خلاقیت و نوآوری بود.با اهمیت روزافزون موضوع اقتصاد دانش بنیان و لزوم حمایت از افراد نوآور و خلاق در جامعه سیاست گذاری هایی در زمینه حمایت از این افراد نوآور انجام گردید.

 

شرکت دانش بنیان چیست ؟

 

به موجب آیین نامه تشخیص شرکت ها و موسسات دانش بنیان ،شرکت های دانش بنیان ،موسسات خصوصی یا تعاونی هستند که به منظور توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی در راستای گسترش اختراع و نوآوری و در نهایت تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه ( شامل طراحی و تولید کالا و خدمات ) در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان ( به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط ) تشکیل می شود.
طبق آیین نامه مصوب،شرکت های دانش بنیان ،اهدافی نظیر ، ترغیب هیئت علمی دانشگاه ها و واحدهای ‌پژوهشی برای فعالیت های بیشتر در رفع نیاز جامعه و امکان افزایش درآمد اعضای هیئت علمی، تجاری سازی یافته های  ‌پژوهشی، افزایش درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها و واحدهای ‌پژوهشی موضوع کلی فعالیت دانش بنیان را دنبال می کنند.

 

مزایای ثبت شرکت ها به عنوان دانش بنیان

 

الف- معافیت از پرداخت مالیات، عوارض، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادرات به مدت ۱۵ سال

نکته اینجاست که شرکت های دانش بنیان تولیدی نوع دوم و نوپا نوع دوم از مالیات معاف نمی شوند. همچنین لازم به ذکر است که شرکت های دانش بنیان از عوارض صادرات برای صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان خود معاف هستند. همچنین معافیت های عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای شرکت های دانش بنیان فقط شامل کالاهای غیرتجاری می شود و این معافیت ها فقط شامل کالاهای دانش بنیان برای مهندسی معکوس، کالا و قطعات برای ساخت کالای دانش بنیان تا حد نمونه اولیه و پایلوت، تجهیزات آزمایشگاهی، تست کنترل کیفیت و ماشین آلات خط تولید برای کالاهای دانش بنیان می شود.

ب- اعطا تسهیلات بدون بهره یا با بهره کم برای هزینه تولیدات و عرضه و به کارگیری نوآوری و فناوری

پ- اولویت در استقرار در مراکز رشد و مراکز علم و فناوری و مناطق ویژه اقتصادی

ت- اولویت واگذاری تمام یا بخشی از سهام مراکز و موسسات پژوهشی دولتی قابل واگذاری به این شرکت ها

ث- شرکت های دانش بنیان از پرداخت ضرایب حق بیمه قرارداد ها معاف می باشند.

به موجب بخشنامه شماره ۱۲/۱۴ مورخ ۲۰/۵/۱۳۹۷ با موضوع معافیت از ضرایب حق بیمه قراردادهای شرکت ها و موسسات دانش بنیان شرایط استفاده از این معافیت به این صورت می باشد که فقط قراردادهایی که با فعالیت های دانش بنیان که توسط کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکت های دانش بنیان مرتبط باشد مشمول این معافیت خواهند بود و علاوه بر این شرط پیمانکار می بایست شرکت دانش بنیان باشد و در تاریخ درخواست نیز این شرکت می بایست تحت عنوان شرکت دانش بنیان مورد تایید باشد و مبلغ قید شده در قرارداد باید در خصوص تولید کالا و خدمت دانش بنیان مورد تایید کارگروه ارزیابی باشد.

تسهیل شرایط مناقصه برای شرکت های دانش بنیان

یکی از امتیازات مهم شرکت های دانش بنیان مربوط به موارد شرکت در مناقصه است. بر این اساس تا ۱۵ درصد پروژه های دولتی که از راه مناقصه برگزار می شوند بدون تشریفات مناقصه و شرکت در آن بایستی در اختیار این شرکت ها قرار گیرد و در کنار آن در دیگر موارد مربوط به مناقصه این شرکت ها بین ۱۰ تا ۱۵ امتیاز از قبل دانش بنیان بودن در یافت می نمایند که موضوع قابل توجهی محسوب می شود و مشوق رقابت آنها با شرکتهای بزرگ و سرمایه محور می باشد.

امتیازات مربوط به خدمت سربازی

یکی از امتیازات و تسهیلات جالب مربوط به امور سربازی است. افرادی که تمایل دارند دوران فعالیتشان در یک شرکت دانش بنیان به عنوان دوران سربازی لحاظ شود بایستی دارای شرایطی باشند که آن شرایط از قرار زیر است:

الف) فرد نقشی کلیدی در شرکت دانش بنیان داشته باشد.

ب) شرکت دانش بنیانی که فرد در آن حضور دارد بایستی دارای اظهارنامه مالیاتی باشد و اظهارنامه نمایانگر فروش بیش از یکصد ملیون تومان باشد.

ج) مورد سوم مربوط به سابقه بیمه ای فرد مورد نظر است که بایستی حداقل سه ماه از شرکت مذکور برای فرد بیمه صادر شده باشد.

شما میتوانید با عضویت در باشگاه نخبگان لیدکلاب علاوه بر بهره مندی از تسهیلات باشگاه لیدکلاب از تمامی مزایا و خدمات هلدینگ دانش بنیان لیدکو نیز استفاده کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید