اپل (Apple)

 

تولد یک کسب‌وکار

از گاراژ خانه‌ استیو جابز شروع شد. جابز و استیو وزنیاک در آنجا برد کامپیوتر مونتاژ می‌کردند و آن را به فروشندگان کامپیوتر می‌فروختند. در همین روزها رونالد وین اولین لوگوی اپل را طراحی کرد و در ازای آن ۱۰٪ از سهام اپل را دریافت کرد و ۱۲ روز بعد به دلیل ترس از ریسک مالی، این سهام را به قیمت ۸۰۰دلار فروخت.

 

اولین محصول موفق

اپل از اولین محصول موفق خود رونمایی کرد؛ نسل دوم کامپیوترهای Apple II.

به من ملحق شو!

جابز توانست جان اسکالی، مدیر پپسی‌کولا را متقاعد کند تا به اپل بپیوندد. او با این سوال توانست اسکالی را متقاعد کند: «می‌خواهی تا آخر عمر آب‌قند بفروشی یا می‌خواهی به من ملحق شوی و دنیا را تغییر دهی؟»

آغاز متفاوت بودن

مکینتاش(Mac) به بازار آمد و هدف این بود که کار کردن با آن به سادگی کار کردن با یک تُستر باشد.

اخراج استیو جابز

بعد از یک شروع پرقدرت، فروش Mac افت کرد. درنتیجه جان اسکالی تمامی اختیارات اجرایی را از جابز گرفت. جابز پس از ترک اپل، شرکت NeXT را ایجاد کرد.

تمسخر اپل در سیمپسون‌ها

تبلت ناموفق نیوتن ساخته شد. بازخورد از این تبلت چنان منفی بود که دستمایه‌‌ طنزی در کارتون سیمپسون‌ها شد. مایکل اسپیندلر جایگزین جان اسکالی شد.

بازگشت جابز به اپل

اپل شرکت NeXT را به مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار خرید. در پی ضررهای مالی اپل در این سال، گیل املیو، مدیرعامل اپل اخراج و استیو جایگزین آن شد.

ورود اپل به صنعت موسیقی

در این سال توجه اپل به موسیقی جلب شد. جابز با شعار «یک هزار موسیقی در جیبتان»، دستگاهی سفید، کوچک و دوست‌داشتنی را با نام iPod معرفی کرد.

iMac، شروع تغییری بزرگ

iMAC به بازار آمد؛ کامپیوتری شخصی در رنگ‌های مختلف که موفقیت بزرگی در فروش بود که نه‌تنها صنعت کامپیوترهای شخصی را تکان داد، بلکه اپل را به دوران طلایی‌اش بازگرداند.

و بالاخره…iPhone

اپل به یک کمپانی بزرگ تبدیل شد و استیو جابز از اولین تلفن همراه هوشمند(iPhone)رونمایی کرد.

تبلت‌ها پرطرفدار شدند

درحالی‌که جابز مشغول درمان سرطان بود، iPod جدید را معرفی کرد. این محصول ناگهان با تقاضای زیادی مواجه شد و سایر رقبای اپل نیز تبلت‌های برند خود را به بازار عرضه کردند.

مرگ تلخ کارآفرین بزرگ

جابز در ماه آگوست از سمت مدیریت استعفا داد و تیم کوک جایگزین او شد. در اکتبر ۲۰۱۱، یک روز بعد از معرفی iPhone 4S، استیو جابز به دلیل سرطان لوزالمعده در ۵۶ سالگی درگذشت.

اپل بدون جابز از پای ننشست

با معرفی iPhone6 و iPhone6-Plus اپل توانست ۱۰ میلیون گوشی را در ۳ روز بفروشد. با فاصله کمی Apple Watch نیز معرفی شد.

اپل، پیشتاز در موفقیت

سود ۳ماهه اپل به ۱۲،۴ میلیارد دلار رسید و توانست با این رقم رکورد جدیدی ثبت کند.

اپل اولین شرکت بازرگانی در آمریکا شد که توانست به ارزش یک تریلیون دلار برسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید