استارتاپ های بیوتکنولوژی اروپایی در سال ۲۰۱۹(قسمت اول)

بسیاری معتقدند که بیوتکنولوژی تنها ترکیب دارو، علم و فناوری  است اما درواقعیت از تشخیص داده محور گرفته تا روش های ژن درمانی، بیوتکنولوژی نقش مهمی در صنایع بهداشتی، کشاورزی و صنایع غذایی ایفا و به همین ترتیب سرمایه های بی سابقه ای را جذب می کند. در این قسمت به بررسی چند استارتاپ اروپایی برتر سال ۲۰۱۹ در صحنه بیوتکنولوژی می پردازیم:

 

Oblique Therapeutics

این شرکت بیوتکنولوژی سوئدی با استفاده از سکوی فناوری ویژه ی خود به نام Abiprot و همچنین الگوریتم انتخاب هدف، آنتی بادی درمانی را توسعه می بخشد.  این شرکت با تمرکز بر روش های جدید جهت مدیریت پیشرفته درمان سرطان و درد از سال ۲۰۱۵ ، شش برنامه توسعه در خط تولید خود دارد و امیدواراست تا پایان سال ۲۰۲۲ به ۱۵ مورد برسد.

 

  Solar Foods

این استارتاپ یک غذای سرشار از پروتئین را از برق، هوا و آب که با باکتری پوشانده شده است، تولید می کند. پودر پروتئینی آنها به نام “سولین” از نظر شکل و طعم با آرد گندم مشابه است ، اما ۱۰۰ برابر بیشتر دوستدار آب و هوا است. این برنامه قرار است در دو سال آینده به بازار مصرف برسد، اما ممکن است  به زودی در دسترس فضانوردان قرار گیرد زیرا استارتاپ فنلاند با آژانس فضایی اروپا همکاری می کند تا این فناوری را به عنوان یک روش بالقوه برای تهیه مواد غذایی در ماموریت های طولانی فضایی توسعه دهد.

 

TreeFrog Therapeutics

یک شرکت سلول های بنیادی مستقر در بوردو فرانسه است و توسعه دهنده C-Stem می باشد، سکویی برای تسریع در رشد سلول های بنیادی پرتوان – سلول های خود تکرارشونده که می توانند برای رشد هر بخشی از بدن انسان تشکیل شوند. این سلول ها شکننده و از نظر رشد دشوار هستند و برنامه های فعلی سلول درمانی با ظرفیت تولید، هزینه پردازش سلول و کیفیت سلول محدود می شوند. این شرکت با هفت ثبت اختراع ، قصد دارد طی چهار تا پنج سال از فناوری خود بر روی انسان ها در چارچوب روش های درمانی در بیماری های مزمن و دژنراتیو که در حال حاضر هیچ درمانی ندارند، از جمله پارکینسون ، دیابت یا دژنراسیون ماکولا وابسته به سن استفاده کند. TreeFrog در سال ۲۰۱۸ تأسیس شد و در ماه می ۷ میلیون یورو جمع آوری کرد و در سپتامبر ۲۰۱۹ مبلغ ۳ میلیون یورو کمک هزینه دیگر دریافت کرد. همچنین در مسابقه i-Lab فرانسه به جهت نوآوری در فناوری عمیق ، جایزه بزرگ را دریافت کرد.

 

 AELIX Therapeutics

در سال ۲۰۱۵ در بارسلونا تاسیس شده است. این استارتاپ بیوتکنولوژی در کشف و توسعه سیستم ایمنی درمانی درعفونت HIV تخصص دارد. چرخش HIVACAT، پایه ی خود را بر روی ایمونوژن HTI که یک طرح واکسن ایمونوژن سلول T است  قرار داده است و به نوعی ایمنی بدن را به آسیب پذیرترین قسمت های HIV هدایت می کند. فناوری نویدبخش این شرکت منجر به جذب La Caixa ، Ysios و Johnson & Johnson  در بین سایر سرمایه گذاران مربوط به خود شده است.

 Captor Therapeutics

یک شرکت بیودارویی است که بر روی گسترش داروهای تخریب پروتئین جهت درمان سرطان و بیماری های خود ایمنی تمرکز کرده است. این شرکت در Wroclaw و Basel ، در سال ۲۰۱۷ تأسیس شد و ۳۳ میلیون یورو جهت تغییر بیشتر زندگی بیماران به صورت کمک هزینه و سرمایه گذاری به این شرکت تعلق گردید. همچنین در سال ۲۰۱۹ جایزه BioForum را در اروپای مرکزی دریافت کرده است.

 

 

منبع

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید