آیین نامه ی عضویت در باشگاه پژوهشگران و فناوران جوان هلدینگ دانش بنیان لیدکو

ماده1:  کلیات

مقدمه: در راستای تحقق وظایف محوله مندرج در اساسنامه شرکت سهامی عام دانش ­بنیان گسترش صنعت علوم زیستی (لیدکو) و به منظور فراهم نمودن شرایط مناسب برای حمایت و رشد و شکوفایی استعدادهای نخبگان و فناوران کشور و ایجاد تحول در باشگاه، آیین نامه­ ی عضویت در باشگاه به شرح زیر ابلاغ می­ شود.

تعاریف و اختصارات: به منظور رعایت اختصار، واژه ­های زیر در آیین ­نامه عضویت به کار می­رود.

1-1 آیین ­نامه­ ی عضویت: منظور آیین­ نامه­ ی عضویت در باشگاه پژوهشگران و فناوران جوان هلدینگ دانش بنیان لیدکو است.

2-1 باشگاه: منظور باشگاه پژوهشگران و فناوران جوان هلدینگ دانش بنیان لیدکو می­باشد.

3-1 کمیته ­ی راهبردی باشگاه: منظور کمیته­ ی راهبردی اجرایی و مدیریتی باشگاه پژوهشگران و فناوران جوان هلدینگ دانش بنیان لیدکو می­ باشد.

4-1 هاب­ های تخصصی:  بخشی از فعالیت ­های فناورانه و دانشی هلدینگ دانش ­بنیان لیدکو توسط هسته­ های علمی- تخصصی صورت می­ گیرد که این هسته­ ها شامل هاب­ های مهندسی پزشکی، ICT، نفت، گاز و پتروشیمی، NBIC، صنعت آب، داروسازی، پزشکی، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، گیاهان دارویی و طب سنتی، محیط زیست و دریا می ­باشد.

5-1 واحد جذب و ارتقا: این واحد به منظور جذب و ارزیابی درخواست­ های متقاضیان عضویت، ارتقا و تغییر امتیاز اعضا، جذب افراد نخبه و متخصص جهت تکمیل هاب­های تخصصی، پیشنهاد به روز رسانی آیین ­نامه و پاسخ­گویی به مسائل مربوط به جذب اعضا تشکیل می ­شود.

6-1 دیگر بخش­ ها: آثار و طرح­ هایی در کلیه­ ی رشته ­ها که منجر به بهره­ برداری موفقیت آمیز از ایده­های نو و یا دسترسی به دانش فنی و فناوری ساخت محصول با     روش­ های نوین، جهت برطرف کردن مشکل و یا نیاز کشور در شاخه­ های مختلف علوم باشند.

ماده2: اهداف و فعالیت ­ها

هدف ایجاد باشگاه پژوهشگران و فناوران جوان هلدینگ دانش بنیان لیدکو، تشکیل شبکه ­ی گسترده­ ای از نخبگان فناور کشور جهت استفاده از ذخیره­ ی علمی و نیروهای جوان در مسیر خلق محصولات و خدمات فناورانه می­باشد.

اهم فعالیت­ های این شرکت جهت رسیدن به اهداف فوق­ الذکر به شرح زیر می­ باشند:

1-2 برگزاری و مشارکت در رویدادهای استارتاپی و کارگاه ­های توانمند ساز

2-2 جذب نخبگان فناور و خلاق

3-2 سامان­دهی و گروه ­بندی آن­ ها بر اساس توانمندی ­ها و تخصص ­ها

4-2 جذب و حمایت از ایده­ های خلاق و طرح ­های فناورانه

5-2 ایجاد حلقه ­ی مشارکتی بین اعضا و تیم­ های فناور جوان (در صورت نیاز)

6-2 ایجاد حلقه­ ی ارتباطی بین ایده پردازان و سرمایه­ گذاران

7-2 برگزاری کارگاه­ های آموزشی توانمندسازی و راه اندازی کسب و کار

ماده3: شرایط عضویت در باشگاه

1-3 دانش­ آموزان و دانشجویان، فارغ ­التحصیلان و اعضای هیئت علمی رشته­ های مرتبط با حوزه­ های فعالیت ­های هاب­ های تخصصی

تبصره1: داشتن روحیه­ ی کار تیمی، فناور، خلاق، ایده ­پرداز و تلاشگر از ملزومات اخلاقی و شخصیتی اعضای ذکرشده در بند 3-1 می ­باشند.

2-3 مخترعان و صاحبان ایده­ های ناب مرتبط با حوزه­ ی فعالیت ­های هاب­ های تخصصی

ماده4: انواع عضویت

نوع عضویت اولیه متقاضیان بر اساس مدارک ارائه شده در زمان ثبت نام، تعیین می ­شود. این عضویت پویا بوده و در صورت افزایش همکاری در حین عضویت، قابل ارتقا می ­باشد.

1-4 عضویت دانشجویی: کلیه ­ی دانشجویان مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه ­ها و موسسات آموزش عالی داخل و خارج کشور که دارای شرایط عضویت تعیین شده ­باشند.

2-4 عضویت هیئت علمی: کلیه ­ی اعضای هیئت علمی دانشگاه­ ها و موسسات آموزش عالی داخل و خارج از کشور که دارای شرایط عضویت تعیین شده باشند.

3-4 عضویت پژوهشگر: کلیه­ ی افراد ایده پرداز و فناور را شامل می­ گردد که در جهت ارتقای سطح علمی و کاهش وابستگی علمی و فنی به خارج از کشور در علوم مرتبط با حوزه­ ی فعالیت­ های باشگاه فعالیت دارند.

4-4 عضویت آزاد: سایر متقاضیانی که در حوزه­ ی فناوری و ایده پردازی فعالیت داشته و جزو ردیف­ های بالا نبوده و آمادگی همکاری دارند.

تبصره2: طول دوره­ ی عضویت هر یک از اعضا 2 سال بوده و در صورت ارائه­ ی مدارک توسط متقاضیان و تایید کمیته­ ی راهبردی باشگاه، نوع عضویت قابل ارتقا خواهد بود.

تبصره3: ثبت نام و اولین دوره­ ی عضویت در باشگاه رایگان بوده و دریافت هزینه ­ی عضویت و میزان آن در دوره ­های بعدی، بر اساس تشخیص کمیته ­ی راهبردی خواهد شد.

ماده5: فعالیت اعضا در طول مدت عضویت پویا بوده و سازمان­دهی و امتیازدهی، بر اساس شایستگی ­ها و توانمندی ­های آن­ ها می­ باشد. در جداول1تا5، امتیازات مربوط به فعالیت­ های علمی-پژوهشی، خلاقانه و ایده پردازانه و فعالیت­ های عملی ارائه شده­ اند که هر کدام از متقاضیان در صورت ارائه­ ی مدارک مستند و تایید کمیته­ ی راهبردی باشگاه، می ­توانند امتیازات مربوطه را کسب نمایند.

جدول شماره1- امتیاز عضویت براساس مقطع تحصیلی در باشگاه

مقطع امتیاز
دانش آموزی 10
کاردانی 15
کارشناسی 20
کارشناسی ارشد 25
دکتری حرفه­ ای 30
دکتری تخصصی 35

 

 

 

جدول شماره2- امتیاز عضویت اعضای محترم هیئت علمی در باشگاه

مرتبه­ ی علمی امتیاز
مربی 45
استادیار 50
دانشیار 55
استاد 60

 

 

 

 

جدول شماره3- امتیازات مربوط به فعالیت­ های فناورانه، خلاقانه و مسابقات

ردیف عنوان امتیاز
1 ثبت اختراع بسته به نوع اختراع، 5، 7 و10 امتیاز
2 برگزیدگان مسابقات جهانی مهارت کشوری 20
جهانی 30
3 صاحبان ایده در صورت پذیرش کمیته راهبردی، به ازای هر ایده 5 امتیاز
4 صاحبان فرآورده در صورت پذیرش کمیته راهبردی، به ازای هر فرآورده 10 امتیاز

 

تبصره4: میزان امتیاز مربوط به ثبت اختراع، بر اساس کاربردی و فناورمحور بودن طرح و بر اساس تشخیص کمیته ­ی راهبردی باشگاه می­ باشد.

تبصره5: منظور از ایده، پذیرش فکر یا طرح در استارتاپ یا ثبت در بانک ایده باشگاه به تشخیص اعضای کمیته ­ی راهبردی باشگاه می­ باشد. در صورت تبدیل ایده به فرآورده در طول مدت عضویت، امتیاز آن قابل ارتقا خواهد بود.

جدول شماره4- امتیاز مقالات

ردیف نوع مقاله امتیاز
1 نشریه ­های ISI و علمی پژوهشی بین­ المللی 10
2 فصلنامه ­ها و نشریات علمی پژوهشی وزارتین 8
3 کنفرانس ­ها و همایش­ های بین ­المللی 6
4 کنفرانس ­ها و همایش­ های ملی 4

 

تبصره6: امتیاز مقاله، در صورت ارتباط موضوع مقاله با حوزه­ های تخصصی فعالیت ­های باشگاه و در صورت تایید کمیته­ ی راهبردی، اعطا خواهد شد.

جدول شماره 5- امتیاز نشر کتاب

ردیف نوع انتشار امتیاز به ازای هر عنوان
1 تالیف و تصنیف 20
2 ترجمه 15
3 گردآوری 10

 

تبصره7: امتیاز نشر کتاب، در صورت ارتباط موضوع کتاب با حوزه­ های تخصصی فعالیت­ های باشگاه و در صورت تایید کمیته ­ی راهبردی، اعطا خواهد شد.

  • تالیف و تصنیف: اثری است که در آن مولف یا مولفان اثر، یافته­ ها و یا نظرهای شخصی یا اشخاص صاحب نظر را پردازش و با نظر خود به صورت هماهنگ و مجموعه ­ای تخصصی و کامل در قالب یک موضوع مطرح می­ کنند.
  • ترجمه: اثری است که صاحب نظر، مفهوم و محتوای کامل یک کتاب را از یک زبان به زبان دیگر برمی­ گرداند.
  • گردآوری: اثری است که از طریق گردآوری مطالب علمی از کتاب­ها یا مقالات به گونه ­ای منسجم پدید آمده باشد.

ماده8: در طول دوره ­ی عضویت، هر کدام از اعضا می ­توانند با مشارکت در طرح­ های تحقیقاتی پیشنهادی از سمت باشگاه، برگزاری رویدادهای استارتاپی، ایجاد حلقه­ ی تعامل و مشارکت باشگاه اعضای دانشگاه­ها، صاحبان ایده و طرح و مراکز علم و فناوری، علاوه بر کسب امتیاز از تسهیلات ویژه­ برخوردار گردند.

جدول شماره6- امتیاز فعالیت­ های مشارکتی با لیدکو

ردیف عنوان فعالیت امتیاز
1 معرفی و ارائه­ ی طرح­ های فناورانه دانشگاه­ ها و پارک­ های علم و فناوری به باشگاه جهت مشارکت 5
2 معرفی صاحبان ایده یا فرآورده به باشگاه جهت مشارکت 4
3 معرفی متقاضیان نخبه و متخصص جهت عضویت در باشگاه 3
4 مشارکت در راه اندازی و برگزاری رویدادهای استارتاپی 3

 

تبصره8: اعطای امتیاز و میزان آن، بر اساس تصمیم کمیته­ ی راهبردی می ­باشد.

ماده7: هر یک از موارد زیر، منجر به لغو عضویت در باشگاه خواهد شد:

1-7 از دست دادن شرایط عمومی یا اختصاصی مصوب

2-7 پایان مدت عضویت و یا عدم تمایل به ادامه­ ی همکاری طرفین

3-7 عدم تبعیت از مقررات باشگاه، اخلاق پژوهشی و آیین ­نامه­ های انضباطی باشگاه

تبصره9: فردی که در طول دوره­ ی عضویت، از تسهیلات ارائه شده توسط باشگاه بهره­ مند شده باشد، پس از لغو عضویت، بنا به تشخیص کمیته ­های راهبردی به منظور بازگرداندن تسهیلات اقدام خواهد شد.

ماده8: هریک از اعضای باشگاه، بر اساس امتیازات مکتسبه در هر یک از جداول 6گانه­ ی امتیازات و همچنین اولویت­ های تعریف شده، در یکی از سطح­ های عضویت طلایی، نقره­ ای و برنزی سازماندهی خواهد شد. در جدول7 این سطح­ ها معرفی شده و شرایط قرارگیری در هر کدام از آنها شرح داده شده ­اند.

جدول شماره­7- سطوح مختلف عضویت باشگاه

ردیف سطح عضویت شرایط احراز
1 طلایی کسب حداقل 35 امتیاز که حداقل 20 امتیاز آن از جدول 3  یا جدول 6 کسب شده باشد.
2 نقره ­ای کسب حداقل 30 امتیاز که حداقل 10 امتیاز آن از جدول 3  یا 15 امتیاز آن از جدول 6 کسب شده­ باشد.
3 برنزی کسب حداقل 25 امتیاز از جداول 6 گانه­ ی امتیازات باشگاه
4 پایه کلیه ­ی متقاضیان با امتیاز مکتسبه­ ی کمتر از 25

 

تبصره10: با توجه به این که تمرکز باشگاه، بر پژوهشگران و فناوران جوان می­ باشد، لذا جهت ارج نهادن این ارزش والا و سرمایه­ ی مهم، امتیاز کسب شده توسط اعضای جوان باشگاه (سن کمتر از 30 سال)، در ضریب جوان­ گرایی و تشویقی که مطابق فرمول زیر به دست می­ آید ضرب شده و به عنوان امتیاز نهایی آن­ها در نظر گرفته می­شود.

β: این پارامتر، بخش تشویقی ضریب  بوده و مقدار و جامعه ­ی هدف آن بر اساس تصمیم کمیته­ ی راهبردی باشگاه مشخص خواهد شد.

اعضای باشگاه که دارای سن بیش از 30 سال می ­باشند، تنها از امتیاز تشویقی β در فرمول فوق بهره خواهند برد.

 

ماده9: تسهیلات

در راستای اجرای آیین ­نامه عضویت در باشگاه پژوهشگران و فناوران جوان هلدینگ دانش بنیان لیدکو و به منظور حمایت از پژوهشگران و فرهیختگان علمی این مرز و بوم و تشویق این عزیزان در زمینه ­ی تبدیل ایده به محصول و یا خدمت ملی و همچنین ارتقای علمی و کاهش وابستگی علمی به خارج از کشور، تسهیلاتی در نظر گرفته شده ­است که اعضای باشگاه در طول مدت عضویت، قابلیت استفاده از آن­ها را خواهند داشت. این تسهیلات عبارت اند از:

1-9 ارائه­ ی خدمات شتاب­دهنده­ ی لیداکس و صندوق فاندکو در قالب مجموعه­ ای کامل به منظور تجاری­ سازی ایده ­ها و طرح ­های ناب و نوین اعضای باشگاه

2-9 استفاده از نیروهای توانمند باشگاه جهت مشارکت در طرح­های فناورانه، خلق محصول و یا خدمت در صورت نیاز (تیم سازی با سایر متخصصین و فناوران جوان باشگاه)

3-9 اختصاص امکانات و فضای مناسب به اعضای فعال و دارای طرح و ایده برای ورود به دوره شتاب دهی شتاب دهنده ­ی لیداکس با ظرفیت ­های کارخانه نوآوری بخش خصوصی

4-9 استفاده از مجموعه توانمندي ­های اکوسیستم لیدکو و استفاده از ظرفیت قراردادها و تفاهم­ نامه­ های لیدکو با مراکز رشد و تحقیقاتی و پارک­ های علمي فناوري و سایر دانشگاه­ ها و مراکز علمی کشور

5-9 فراهم سازي زمينه ­هاي تبادل اطلاعات علمي و تخصصي اعضاء باشگاه با سایر صاحب نظران و انديشمندان مرتبط ملی و بین ­المللی در قالب کارگاه­ های علمی و تخصصی

6-9 استفاده از نیروهای توانمند و شایسته­ ی باشگاه به صورت طرح سربازفناور در هلدینگ دانش بنیان لیدکو و شرکت­­­­های زیرمجموعه

7-9 جذب و به کارگیری نیروهای توانمند باشگاه جهت فعالیت در هلدینگ دانش بنیان لیدکو و شرکت ­­­­های زیرمجموعه در صورت نیاز

8-9 اعطای کمک هزینه ­ی ثبت و اجرای ایده­ های فناورانه و خدمات اداری، علمی و مشاوره ­ای

9-9 اعطای کمک هزینه و حمایت از پایان نامه ­های کاربردی دانشجویان

10-9 بستر سازی و ایجاد امکانات مناسب برای حضور اعضای باشگاه در استارتاپ­ ها، رویدادهای علمی و فناورانه و جشنواره­ های داخلی و بین ­المللی

تبصره11: ارائه ­ی تسهیلات مالی، میزان آن و نحوه­ ی مشارکت با متقاضی، بر اساس تصمیم کمیته ­ی راهبردی صورت خواهد گرفت.

تبصره­12: به کارگیری اعضای واجد شرایط باشگاه به عنوان نیروی سربازفناور ، در صورت تعدد متقاضیان، بر اساس سطح عضویت و امتیازات کسب­ شده در هر سطح خواهد بود.

تبصره13: استفاده­ ی اعضای باشگاه از تسهیلات ذکرشده، منوط به آن بوده که مدت دوره ­ی عضویت منقضی نشده ­باشد.