آنفولانزا، قاتل۲۰۲۰

سازمان بهداشت جهانی سه تا پنج میلیون مورد عفونت شدید آنفولانزای فصلی و ۲۹۰،۰۰۰ تا ۶۵۰،۰۰۰ مرگ و میر تنفسی ناشی از آنفولانزا را تخمین زده­ که بیشتر آنها در افراد مسن رخ داده است. در ایران  طی هفته گذشته (۲ تا ۸ آذر) تعداد ۲۷۳ نفر به دلیل ابتلا به این بیماری در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند و دست‌کم ۱۳۰۰ نفر نیز به دلیل ابتلا به بیماری‌های تنفسی به مراکز بستری یا سرپایی مراجعه کرده‌اند و شمار مرگ و میر ۱۹ نفر اعلام شده است. به گفته ی معاون وزیر بهداشت موج ابتلا به بیماری آنفولانزا برای حدود دو هفته دیگر هم ادامه خواهد داشت و احتمالا در این مدت شدیدتر می‌شود.

عفونت ویروسی آنفلوانزای فصلی همه ساله در ماه­های زمستان از ماه دسامبر تا مارس / آوریل در نیمکره شمالی و از ماه مه تا آگوست / سپتامبر در نیمکره جنوبی رخ می­دهد. دو نوع ویروس آنفلوانزا، نوع A و B مسئول این بیماری هستند. واکسیناسیون سالانه به دلیل جهش مکرر ویروس عفونت­های آنفولانزای فصلی در انسان توصیه می­شود.

بنابراین، بسیاری از کشورها ایمن سازی سالانه را در برابر آنفولانزای فصلی، به ویژه برای گروه­های پرخطر مانند کودکان خردسال، زنان باردار، افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری­های مزمن توصیه می کنند.

ایمن سازی بهترین محافظت در برابر ویروس آنفلوانزا است. به طور سنتی، واکسن­ آنفولانزای فصلی در تخم مرغ تولید می شود، اما روند تولید آهسته و سازگاری با تخم مرغ ویروسی، در سالهای اخیر منجربه تولید واکسن مبتنی بر سلول و روش­های نوترکیب شده است.

دیدگاهتان را بنویسید