آمازون (amazon)

راه‌اندازی استارتاپ موفق

در ۵ جولای ۱۹۹۴ آمازون متولد شد. جف بزوس و همسرش با ۱۰هزار دلار و در گاراژ خانه‌شان یک کتابفروشی آنلاین راه‌اندازی کردند که  برای راه‌اندازی استارتاپ موفق شروع فوق العاده‌ای بود.

ورود به صنعت موسیقی

آمازون فعالیتش را گسترش داد و به جز کتاب، CD و DVD نیز فروخت.

ورود به بازار بورس

آمازون با سهام ۹۶/۱ دلار به بازار بورس راه یافت. همچنین انبارهایی برای محصولات خود تهیه کرد. در ماه‌های بعد با افزایش میزان تقاضا، مراکز پخش دیگری نیز در شهرهای مختلف به راه افتاد.

جف بزوس روی جلد مجله تایم

مجله تایم به جف بزوس لقب «پادشاه تجارت الکترونیک» را داد.

Amazon China

آمازون ۷۵میلیون دلار برای خرید Joyo، بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین کتاب و لوازم الکترونیکی در چین پرداخت کرد. این فروشگاه به Amazon China تغییر نام پیدا کرد اما در نهایت توانست تنها ۷٪ خریدهای آنلاین را پوشش دهد که نسبت به پوشش ۲/۵۸درصدی علی‌بابا بسیار ناچیز بود.

خرید لباس از آمازون

آمازون فروش پوشاک را نیز به خدمات خود اضافه کرد. این کمپانی از همکاری با ۴۰۰ برند پوشاک خبر داد.

Amazon Prime

بزوس برنامه‌ای را معرفی کرد که با پرداخت ۷۹دلار در سال، هر سفارشی را به طور رایگان در ۲ روز به دست مشتریان می‌رساند. امروز سرویس Prime با بیش از ۱۰۰ میلیون عضو در سراسر دنیا یکی از باارزش‌ترین دارایی‌های آمازون محسوب می‌شود.

واشنگتن‌پست و جف بزوس

بزوس ۲۵۰ میلیون دلار از سرمایه خود را صرف رفع مشکلات واشنگتن پست کرد. اکنون این روزنامه سودآور شده است. اما این اقدام چندان هم بی‌حاشیه نبود. دونالد ترامپ ادعا کرده است این اقدام تلاشی برای افزایش نفوذ بزوس در واشنگتن است.

 

افتتاح اولین مغازه کتابفروشی

آمازون در انتقاد به کاهش کتابفروشی‌ها در آمریکا، اولین کتابفروشی را در دوم نوامبر افتتاح کرد. هم‌اکنون آمازون دارای ۱۵ کتابفروشی در سرتاسر آمریکاست.

ارزش بازار آمازون به یک تریلیون دلار رسید!

اشتیاق سرمایه‌گذاران به خرید سهام آمازون به دلیل سودده بودن، قیمت سهام این کمپانی را به یک تریلیون دلار رساند. بعد از اپل، آمازون دومین شرکتی است که توانسته به این ارزش برسد. تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند در آینده‌‌ نه‌چندان دور ارزش این کمپانی به ۲ تریلیون دلار نیز خواهد رسید.

۲۵سال فعالیت

در یک ربع قرن، آمازون دارای ۶۴۷،۵۰۰ کارمند و حدود ۸۸ میلیون مترمربع املاک و مستغلات بوده و تقریبا نیمی از خرده‌فروشی‌های آنلاین را در بستر خود پوشش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید