آلودگی هوا، تضعیف حافظه

 

آلزایمر ششمین عامل مرگ و میر در ایالات متحده می باشد که برای آن هیچ درمانی وجود ندارد. به گزارش WebMD آلودگی هوا ممکن است باعث تغییر در مغز مانند آلزایمر و کاهش سرعت حافظه در بزرگسالان شود. تحقیقات اخیر حاکی از آن است که قرار گرفتن در معرض ذرات ریز آلودگی هوا خطر ابتلا به آلزایمر و انواع دیگر زوال عقل را افزایش می دهد. چگونگی اثر این نوع آلودگی بر مغز و حافظه  مشخص نیست.

اخیرا Andrew Petkus استادیار عصب شناسی بالینی در دانشکده پزشکی Keck از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی اولین مطالعه آماری در ارتباط با آلودگی هوا و تغییرات در مغز افراد را انجام داده و نتایج این تغییرات کاهش عملکرد حافظه را نشان داده است. او در انتشار اخبار دانشگاه اشاره کرد: “امید ما این است که با درک بهتر تغییرات اساسی مغزی ناشی از آلودگی هوا ، محققان بتوانند به افراد مبتلا  یا در معرض خطر کمک نمایند.”

این مطالعه شامل تقریباً ۱۰۰۰ زن در سنین ۷۳ تا ۸۷ سال بود که طی پنج سال اسکن مغزی انجام دادند. همچنین اطلاعاتی راجع به محل زندگی زنان و داده های زیست محیطی مکان ها برای ارزیابی میزان قرار گرفتن زنان در برابر ذرات ریز آلودگی نیز مورد ارزیابی قرار گرفت.نتایج نشان داد زنانی که در معرض سطوح بالاتر ذرات ریز آلودگی هوا قرار گرفته اند، دارای تغییرات مشابه آلزایمر در ساختار مغز و کاهش حافظه بیشتر نسبت به زنانی هستند که کمتر در معرض چنین آلودگی هایی قرار دارند.

اما این تحقیق نتوانست اثبات کند که آلودگی هوا باعث تغییر مغز یا کاهش حافظه می گردد.   Andrew Petkus اشاره کرد: ” هر مطالعه تحقیقاتی ما را یک قدم به حل بیماری آلزایمر نزدیک می کند و این تحقیق با شناسایی برخی از تغییرات مغز مرتبط با آلودگی هوا و کاهش حافظه ، قطعه دیگری از آلزایمر را شناسایی کرد.

 

منبع: www.webmd.com/brain/news/20191125/can-air-pollution-take-a-toll-on-your-memory

 

دیدگاهتان را بنویسید